İlginizi Çekebilir
1 Milyon İstihdam
 1. Ana Sayfa
 2. Yazılım
 3. Zoom nasıl kullanılır? Zoom Meetings Nedir? Zoom Kullanım Rehberi!
Trendlerdeki Yazı

Zoom nasıl kullanılır? Zoom Meetings Nedir? Zoom Kullanım Rehberi!

Zoom İmages

Covid-19 Dünyamıza girdiğinden beri insanlar evden çalışıyor, eğitimlerini evden alıyor, toplantılarını uzaktan bilgisayar üzerinden gerçekleştiriyorlar. İnsanların güvenli bir şekilde görüntülü konuşabilmesi, uzaktan eğitim alabilmesi, ekran paylaşımı yapabilmesi, toplantı için kullanılabilmesi gibi birçok sebepten Zoom Uygulamasını kullanmaya başladılar. Zoom Uygulaması ile bu dediklerimizin çoğunu yapabilmeniz mümkün. İşte sizler için oluşturduğumuz Zoom nasıl kullanılır rehberi!

 

Zoom Meeting Uygulaması Nedir?

Zoom Nasıl Kullanılır?

Uygulamanın asıl adı Zoom Meeting olarak geçiyor fakat ülkemizde Meeting adını değil sadece Zoom olarak biliniyor. Zoom 21 Nisan 2011 (9 yıl önce) tarihinde kurulmuş bir video konferans uygulamasıdır. Bulut teknolojisini kullanarak kullanıcılara hizmet veriyor. Zoom programı toplantılar için, uzaktan eğitim için, arkadaşlarınız ile ders çalışmak için, Online (Çevrim içi) sohbet etmek için kullanılmakta. Telefon, bilgisayar, tablet gibi neredeyse günlük hayatta kullandığımız cihazların hepsini destekliyor. Zoom uygulamasının kullandığı donanımlara gelirsek kamera, mikrofon ve kullandığınız cihazın hoparlörünü kullanmaktadır.

 

Zoom’a Nasıl Kayıt Olunur? (Sign Up)

Zoom’a kayıt olurken hiçbir ücret ödemezsiniz yani ücretsizdir. Kayıt olması son derece kolaydır aşağıdaki sekiz adımı izleyerek siz de kayıt olabilirsiniz.

 • Adım 1: Zoom resmi web sitesine gidin ve Sign Up butonuna basın.
 • Adım 2: Doğum tarihinizi ay/gün/yıl şeklinde girin.
 • Adım 3: E-posta adresinizi ve doğrulama kodunu girin veya Facebook, Google ile kayıt olabilirsiniz.
 • Adım 4: E-posta ile kayıt olduğunuzu varsayıyoruz, e-posta adresine hesabınızı aktif etmek için bir e-posta gönderdiler. Gönderdikleri maildeki linke tıklayın.
 • Adım 5: “Bir okul adına mı kayıt oluyorsunuz?” sorusunu soruyor. Eğer uzaktan eğitim için kayıt oluyorsanız evet tuşuna basıp gerekli bilgileri doldurabilirsiniz. Biz hayır varsayımında bulunuyoruz.
 • Adım 6: Sorduğu bilgileri ve kullanacak şifrenizi doldurarak giriş yapabilirsiniz.
 • Adım 7: Meslektaşlarını davet bölümü çıkıyor siz burayı doldurmak zorunda değilsiniz. Skip tuşuna basarak geçebilirsiniz.
 • Adım 8: Tebrikler! Kayıt oldunuz artık bir hesap sahibisiniz. Artık görüşmeye, toplantıya katılabilir veya görüşme oluşturabilirsiniz.

 

Zoom nasıl kullanılırZoom programı indir Windows App StoreGoogle Play kullandığınız cihaza göre otomatik kurulur.

 

Zoom Uygulaması Kullanırken Şifrenizi Unutursanız ne Yapmalısınız?

 

 

Şifreyi unutmanız kadar doğal bir olay yoktur. Şifre yenileme isteği göndermek de oldukça basittir. Önce Zoom resmi internet sitesine giriş yapın. Sonra Sign In butonuna basın password bölümünün yanında mavi “Forgot?” yazısına basın. E-posta ve doğrulama kodunu girdikten sonra e-postanıza bakın yenileme linki gönderilmiş olacaktır.

 

Zoom Uygulaması Kullanırken Ücretli Üyelik var mı?

Kayıt olurken fazla sorulan sorulardan bir tanesi üyelik ücreti var mı? Öncelikle üyelik ücretsiz ve benzeri şeyler yok fakat Zoom sizlere sunduğu hizmet karşılığı bazı avantajları paket ile satıyor. Bunlar Temel Plan, Pro, Business ve Enterprise gibi paketler sunuyor. Üye olduğumuzda Teme Planda üye olmuş oluyorsunuz ve hiçbir kart bilgisi ve benzeri bilgiler girmek zorunda değilsiniz. Zoom’da istediğiniz zaman başka bir plana geçebilirsiniz. Güncel Zoom plan fiyatlarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

 

Zoom programı nasıl Türkçeye çevrilir?

Zoom New Meeting kurulduğu süre içinde 12 tane dile desteği bulunuyor fakat Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

 

Zoom da Görüşme Nasıl Başlatılır?

Herhangi bir sebep ile yeni bir toplantı oluşturmanız veya bir görüşme ayarlamanız gerekiyor. Zoom New Meeting ile bunu yapmak oldukça basit. Kolay arayüzü sebebiyle kullanılan bir uygulama. Zoom’un  özellikleri ise şunlardır;

 • Ekran paylaşma: İnternet tarayıcınız, powerpoint, excel dosyası gösterebilme imkânı.
 • Konferans Planlama: Ders, toplantı gibi görüşmeleri önceden planlayarak herkesin görmesini sağlayabilirsiniz.
 • Katılımcıları Görebilme: Görüşmeye katılan kullanıcıları görebilir, onları başka bir odada bekletebilir, susturabilir, görüşmeden atabilir ve görüşmede moderatör olması için yetki verebilirsiniz.
 • Dosya yükleyebilme: Katılımcılara bilgisayarınızdan veya başka servis sağlayıcılarından gönderebilirsiniz.
 • Kayıt altına alabilme: Görüşmeyi yapan kişi isterse bütün görüşmeyi kayıt altına alabilir.
 • Davet et: Görüşme başladığında katılacak kişiler join butonuna basarak giriş yapabilir veya davet et bölümünde onlara link ile gelmelerini sağlayabilirsiniz.

Zoom kullanırken görüşme başlatmak için New Meeting butonuna basın ve arkadaşlarınıza davet edin. Kontrol paneli alt kısmında bulunuyor. Oradan görüşmenin ayarlarını, ekran paylaşımını, insanları davet etmeyi, katılımcıları görme gibi özelliklerin hepsi o arayüzden kullanılmaktadır. Telefondan giren kullanıcılar için de ekranın altında bunların hepsi kullanıma hazırdır.

 

Zoom da Kameraya Arka Plan Nasıl Eklenir?

Zoom Nasıl Kullanılır? Arkaplan değiştirme

Bir toplantı veya görüşme yaptığınız yer müsait olmayabilir veya göstermek istemiyor olabilirsiniz. Zoom uygulaması bunu sizler için düşünmüş ve isterseniz arka plan değiştirebilme özelliğini kullanabilirsiniz. Görüşmeler yapmadan önce video özelliklerini ayarlama yapabilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek sizler de arka plan değişikliği ve video filtresi uygulayabilirsiniz.

 • Adım 1: Uygulamaya giriş yapın.
 • Adım 2: Ayarlar bölümüne girin.
 • Adım 3: Background & Filters bölümüne girin .
 • Adım 4: Virtual Backgrounds ve Video Filters bölümünden arka plan değiştirebilirsiniz.

Yukarıdaki adımları izleyerek arka plan ve video filtresi değişikliği yapabilmeniz mümkün. İstediğiniz bir arka plan varsa resim veya video yükleyerek istediğinizi arka plan yapabilirsiniz. Bir toplantıya veya görüşmeye artık yeni arka planınız ile hazırsınız. Sonra tekrar değiştirmek isterseniz aynı adımlar ile değiştirebilmeniz mümkün.

 

Zoom Meeting Kullanırken Nasıl Kayıt Altına Alabiliriz?

Zoom Nasıl Kullanılır? Kayıt Alma

Görüşmeyi kayıt altına almak mümkündür. Zoom Video olarak bütün görüntü ve ses kayıt altına alınabiliyor. Herhangi bir sebep ile kayıt almak isterseniz mümkün olmayacaktır. Kayıt alabilme toplantıyı yönetme ve benzeri özelliklere sadece görüşmeyi oluşturan kişi sahiptir. Bu yetkileri başkalarına da verebilir. Telefon üzerinden görüşme oluşturmak sizlere sıkıntı çıkarabilir bu yüzden bilgisayar veya tablet üzerinden gerçekleştirmeniz tavsiye ediliyor.

Zoom New Meeting uygulaması sizler için uygun değilse başka bir alternatif olarak discord uygulamasına bakmanızı öneriyorum. Zoom ders ve toplantı için kullanılıyorken, Discord ise arkadaşlarınız ile konuşma ve başkaları ile tanışma olanağı sunuyor. Arkadaşlarınız ile sohbet etmek için oldukça kabul edilebilir internet kullanır.

Yazımızda sizler için Zoom nasıl kullanılır sorusu ve türevlerine cevap vermeye çalıştık. Unutmayın ders ve toplantı için kullanılır Zoom. Sizde kullandığınız uygulamaları yorum bölümünden bize ulaştırabilirsiniz.

 

Zoom bir Okul Adına mı Kayıt Oluyorsunuz?

Hayır, isterseniz kendi arkadaşlarınız ile toplantı yapabilir isterseniz bir okul adına da kayıt olabilirsiniz. Okul adına kayıt olmak isterseniz sizden okul bilgilerini istemektedirler. Gerekli bilgileri doldurduğunuzda okul adına kayıt olabilmek mümkün. Okul adına kayıt olmasanız bile kullanabilmeniz mümkün.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. themrzeonai_avatar
  10 ay önce

  Çok işime yaradı teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir