İlginizi Çekebilir
Albino Göz
  1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim
  3. Vizyon ve Misyon nedir?

Vizyon ve Misyon nedir?

Vizyon ve Misyon

Merhabalar, bu yazıda sizler için “Vizyon ve Misyon nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Bizler için bir yere kadar bir şeyler ifade ediyor olsa da kurumlar için oldukça fazla şeyler ifade ettiği aşikâr. Vizyon ve Misyon kelimelerini kurumsal olan işletme veya şirketler tarafından size ne ifade ettiği soruluyor. Genelde şirketler başvuru yaptığınızda size soruduğu mülakat sorularından bir tanesi “Bizim vizyonumuzu okudunuz mu? veya Bizim vizyonumuzu biliyor musunuz?” gibi çeşitli sorular sormaktadırlar.  Bu makalemizde sizlere “Vizyon ve Misyon Nedir?” sorusunu yanıtlayacağız.

Vizyon ve Misyon Nedir?

Vizyon ve Misyon

İlk olarak vizyon konusundan bahsedeceğiz. Vizyon en basit olarak anlatmamız gerekirse geleceğin resmî diyebiliriz. Yani kişisel olarak sizin kendinizi 5 yıl sonra nerede gördüğünüzü veya şirketler 5 yıl sonra nerede olacağını görebilmeniz. Misyon ise vizyonu gerçekleştirirken yaptığımız şeylerdir. Fakat şirketin veya kendinizin nerede olacağını, ne olacağını, neler yapacağını kestiremiyorsak veya anlatamıyorsak vizyon ile ilgili bir sorun vardır. Gelecek ile ilgili bir beklentimiz bir hedefimiz yoksa vizyondan bahsetmek söz konusu değildir.

 

Ülkemizde bazı şirketlerin vizyonları

Kahve Dünyası

Vizyonu: Kaliteli, yenilikçi ve farkı ürünler yaratan, Türk kahve ve ikram kültürünü, Türkiye’nin aynı sıra tüm dünyada tüketicilerle buluşturup, müşterilerin kendilerini iyi hissedeceği ve keyifle tüketeceği ortamlarda sunarak, sektöründe en beğenilen ve tercih edilen marka olmak.

Misyonu: Doğru kalite-fiyat oranını sağlayarak, geniş ürün yelpazesiyle tüketici beklentilerini en üst düzeyde karşılamak.

 

Ford Otosan

Vizyonu: Türkiye’nin en değerli ve en çok tercih edilen sanayi şirketi olmak.

Misyonu: Topluma fayda sağlayan yenilikçi otomotiv ürün ve hizmetler sunmak.

 

Sabancı Holding

Vizyonu: Farklılıklar yaratarak kalıcı üstünlükler sağlamak.

Misyonu: Rekabetçi ve sürdürülebilir büyüme potansiyeli olan “stratejik bir portföyü” paydaşlarına değer yaratacak şekilde yönetmek.

 

Opet

Vizyonu: Sektörde, Türkiye’nin bir numaralı akaryakıt dağıtım şirketi olmak,
Hizmet ve ürün kalitesiyle tüketicinin birinci tercihi olarak sürekliliği sağlamak,
Ülkemizde eğitime, sağlığa, çevreye ve tarihi değerlerimize sahip çıkarak daha bilinçli bir toplum oluşmasına katkıda bulunmak.

Misyonu: Faaliyette bulunduğumuz sektörlerde; bireye ve topluma saygılı, hukuka, ekonomik ve ahlaki ilkelere bağlı, sağlık, emniyet ve çevreye duyarlı olarak Opet müşterileri, çalışanları ve hissedarlarının beklentilerini en üst seviyede karşılamak.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Vizyonu: Yeni nesil belediyecilik anlayışıyla şehrin tüm değerlerine sahip çıkarak üreten, kültürel ve sosyal yaşamı ile 24 saat yaşayan bir istanbul için erişebilir hizmetler sunmak.

Misyonu: Adil, yeşil ve yaratıcı şehir, mutlu İstanbullu…

 

Yorum Yap

Yorum Yap