İlginizi Çekebilir
Albino Göz
 1. Ana Sayfa
 2. Kişisel Gelişim
 3. Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır?

Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır?

Pomodoro

Merhabalar, bugün size bir çalışma tekniği olan Pomodoro Tekniği ile ilgili bilgiler vereceğim. Öncelikle bu yazımızı okuyorsanız kendiniz için bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz. Yani kişisel gelişiminiz için bir şeyler yaptığınız aşikâr. “Pomodoro Tekniği Nedir?” sorusuna cevap verebilmek için öncelikle neyi amaçladığını anlamamız gerektiğine bakalım. Pomodoro Tekniği ile bir zamanlayıcı sayesinde zamanınızı daha verimli geçirmeniz ve zamandan tasarruf etmeniz amaçlanır. Bilgisayar, ders çalışma, bilgisayar başından sunum hazırlama gibi aklınıza gelebilecek her türlü işi Pomodoro Tekniği ile daha verimli geçirebilirsiniz.

 

Zamanın ne kadar önemli olduğunu ve asla geri getiremeyeceğimizi biliyoruz. Bunu en doğru kullanmak için elimizden geleni yapmamız gerektiğini unutmayın! Zamanınızı boşa harcamayın.

 

Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?

Pomodoro Tekniği nedir?

 

Oldukça basit olan bu yöntem her 25 dakikayı tamamladığınızda bir tane pomodoro ediyor. Aşağıdaki adımları takip ederek sizde bunu uygulayabilirsiniz.

 1. Pomodoro zamanında ne yapacağınızı planlayın (İlk Pomodoronuzu kullanabilirsiniz).
 2. Telefon bildirimlerinizi kapatın (rahatsız etmeyin modunu açabilirsiniz).
 3. Pomodoroya başlamadan önce çalışma masanızdaki her şeyi kaldırın (tercihinize kalmış).
 4. Telefon sayacı veya normal bir sayaç ile 25 dakikaya ayarlayın ve başlatın.
 5. Pomodoroya başladıktan sonra 25 dakika boyunca telefon ve benzeri şeylerden uzak durun sadece yaptığınız işe odaklanın.
 6. 25 dakikayı tamamladığınızda 5 dakika mola verin (Çay içebilir, olduğunuz mekanda yürüyüş yapabilir, camdan dışarı bakabilir ve türevleri).
 7. Ders çalışıyorsanız mola bittiği zaman tekrar başlayın 25 dakikanın 5 dakikasını tekrar olarak kullanabilirsiniz.
 8. 4 kez pomodoro yaptığınızda 45 dakika mola verin. Beyniniz bu zamanı yeni bilgileri özümsemek ve bir sonraki Pomodoro turundan önce dinlenmek için kullanacaktır.

Not: Zaman ve mola aralıklarını siz tekrar düzenleyebilir, tekrar ayarlayabilirsiniz.

Pomodoro hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Pomodoro Tekniği için Bazı Uygulamalar

Telefonlarımızı sayaç haline getirebilecek ve pomodoro tekniği ile kullanabileceğimiz bazı uygulamaları sizler için önerdik. Aşağıdan kendinize en uygun olan uygulamayı indirebilir onu kullanabilirsiniz.

Plantie (App Store)

Pomodoro Uygulaması ÖnerisiPomodoro

Plantie bir zaman yönetmek için tasarlanan bir uygulamadır. Uygulama ile siz işinize odaklanırken meyvelerinizi büyütme ve hasat etmenize olanak sağlıyor. Türkçe Dil desteği de mevcut.

Özellikleri;

  – Görevinize odaklanırken en sevdiğiniz meyveyi büyütün

  – Kullanıcı başka uygulamalara geçerse görev kesintiye uğrayacak

  – Her gün performansınızı takip edin

  – Rozetleri topla ve motive et

  – Büyüyecek meyvelerin kilidini aç

App Store sayfasına için buradan ulaşabilirsiniz.

Focus To-Do (App Store ve Google Play)

Pomodoro Uygulaması Önerisi 2Pomodoro Tekniği

 

Focus To-Do uygulaması zaman yönetimi ve pomodoro için geliştirilmiştir. Bu uygulamada görev listeleme, pomodoro uzunluğu ayarlama, çalışma raporlarından analiz etme, ekran kilidi engellemesi gibi birçok özelliği bulunuyor. Türkçe Dil desteği de mevcut. App Store Sayfası için buradan, Google Play Sayfası için ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

Sizler için iki tane uygulama önerisinde bulunduk. Bu uygulamalar hoşunuza gitmedi ise kullandığınız telefonun uygulama indirme bölümünde alternatiflerine bakabilir yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap