İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kişisel Gelişim
 3. Hızlı Okuma Teknikleri

Hızlı Okuma Teknikleri

Hızlı Okuma

Merhabalar, günümüzde kitap okuyanlar için neredeyse önemli bir konuya değinmek istedim. Kitap okurken, Yükseköğretim Kurumları Sınavlarına katıldığınızda, Dil Sınavları, Ales veya DGS Sınavları gibi aslında birçok yerde okuma eylemini yapıyoruz. Eğer okumanız yavaşsa sınavlarda veya kitap okurken fazlasıyla zaman kaybedersiniz. Özellikle sınavlarda mesela YKS Sınavında paragraf sorularında okuma hızınız yavaşsa baya zaman kaybedersiniz. Bu yazımda sizin birkaç tane hızlı okuma teknikleri önereceğim. Daha doğrusu neden yavaş okuduğunuzdan bahsedeceğim eğer bu sorunları çözerseniz hızlı okumaya ve anlamaya başlayacaksınız.

 

Bölüm 1: Hızlı Okuma Hikayesi

II. Dünya Savaşında Almanya uçakları İngiltereyi bombalıyordu. Hangi uçak dost hangisi düşman hızlı tespit edilemediği için insanlar kaçamıyordu İngiltere halkı zarar görüyordu. İngiliz bilim adamları da “takistoskop” adı verilen bir alet geliştirdiler. Aletin amacı uçakları gözümüzdeki 6 kası kullanıp daha hızlı görüş elde ederek faciaların önüne geçmekti. Bunu başardılar ve akıllara başka bir soru geldi peki gözün hızı arttırılıp nesnenin daha hızlı kavranması sağlanabildiğine göre, aynı şeyi yazılı metinler üzerinde neden yapılmasın ki? İşte hızlı okuma teknikleri bundan sonra Amerika ve Avrupa’daki neredeyse bütün ülkelerde önem kazandı.

 

Bölüm 2: Hızlı Okuyucunun Özellikleri

Hızlı okuyan kişilerin ortak özelliklerinin birkaç tanesini sıraladık aşağıda görebilirsiniz.

 • Kendine güveni olduğundan, okuduğunu tekrar okumaya kalkmaz…
 • Dakikadaki okuma hızı beş yüz-bin kelime arasındadır ve okuma hızını okuduğu yazının içeriğine göre ayarlar…
 • Bir Satırda gözü sadece bir iki defa durur…
 • Okuması tam anlamıyla “sessiz okuma” dır. Dil, dudak, ya da ses teli oynamaz…
 • Çok uzun süreler yorulmadan, bıkmadan okuyabilir.
 • Okuduğu şeye kendini iyice verir. Konsantrasyonu ve odaklanması güçlüdür, yani çevresiyle irtibatı kesilmiş gibi olur.

 

Bölüm 3: Hızlı Okumayı Engelleyen Nedenler ve Çözümleri

Şimdi birbirimizi kandırmaya gerek yok diye düşünüyorum. Bu bir önyargı biyolojik olarak bunu yapabiliriz. Bu matematik yapmayan insanların “Ben anlamıyorum, yapamıyorum” demesi gibi bir şey diyebiliriz. Öncelikle kendinizin hızlı okuyacağına inanmanız gerek. Burada özgüven de çok önemli bölüm 2 de kendine güvenmeniz gerektiği ortak özellikler arasında. Kendinize güvenmeden bırakın hızlı okumayı çoğu şeyi yapamazsınız.

 • “Hızlı Okursam Anlayamam” İnancı:

  Genelde yavaş okuyan insanlar “Hızlı Okursam anlayamam…” gibi düşüncelere sahiptir. Böyle düşünen insanlar zaten hızlı okuma gücünü kullanamazlar. Hatta Ne kadar yavaş okursam o kadar iyi anlarım…” düşüncesine girerler. Bilimsel bir dayanağı bile yoktur yani kendilerini kandırıyorlar. Yavaş okuyanlardan pek bir şey anlamaları beklenmez. Okuma hızınız arttıkça odaklanmanızın ve anlama oranınızın çok rahat bir şekilde arttığını fark edebilirsiniz.

 • Gözlerinizi Güçlendirin:

  Dediğim gibi gözlerimizde altı tane kas bulunur. Hızlı bir okuyucu olmak istiyorsanız gözlerinizde esnek hareket edebilme gücüne sahip olmanız gerekiyor. Hani bazen olur ya bir spor yaparsınız ve sonraki gün bütün kaslarınız ağrır hatırladınız mı? Aslında bu ağrı önceden bu kaslarınızı kullanmadığınız için. Eğitimsiz bir göz ile hızlı okumanız imkânsızdır. Televizyon izlerken veya telefona bakarken sadece bir noktaya bakıyorsunuz. Gözlerinizde bulunan kasların hepsi çalışmıyor biliyor musunuz? Bir tane çalışma örneği söylemek istiyorum mesela Televizyonun 4 köşesine de bakmaya çalışın. İlk yaptığınızda gözleriniz yavaş hareket edecektir bu olay dediğimi kanıtlar niteliktedir.

 • Kelime Hazinesinin Sınırlı Olması:

  Araba ile benzetme yapabiliriz mesela güçlü bir otomobile sahipsiniz. Fakat yolu bilmiyorsanız o güçlü arabayı kullanamazsınız nerede hızlanıp nerede yavaşlayıp duracağınızı, nerede viraj olduğunu, nerede sağa-sola döneceğinizi bilmiyorsanız o araba ile yavaş gitmeye mahkûmsunuz.

 • Kelimeleri Seslendirerek okumak:

  Bir yazı veya kitap okurken dudaklarınızdan veya içinizden okuyorsanız bu çok yanlış. Hızlı okumak için dudak, içinizden değil gözünüz ile okumalısınız. Bunu engellemek için örneğin sakız çiğneyin ve içinizden değil gözünüz ile okumaya çalışın.

 

Sizler için Hızlı Okuma Teknlikleri ile ilgili bilgilendirici bir yazı yazmak istedim. Bu yazıyı oluştururken bir kitaptan yararlandım buradan ulaşabilirsiniz. Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap