İlginizi Çekebilir
1 Milyon İstihdam
 1. Ana Sayfa
 2. Yazılım
 3. Discord nedir? Nasıl Kullanılır? Kullanım Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Discord nedir? Nasıl Kullanılır? Kullanım Rehberi

Discord png

Discord nedir? sesli iletişim artık yaşamımızda olmazsa olmazımız. İnsanlar birbirinden uzak bir yerde olsa bile bazı programlar aracılığı ile sesli konuşabiliyorlar. Örneğin bir kişi Ankara’da diğeri Tekirdağ’da olan iki kişinin görüntülü olarak sesli veya sadece sesli konuşabiliyorlar. Artık telefon ile konuşma yerine internet aracılığı ile daha rahat ve sağlıklı bir iletişim kurabiliyorlar. 26 Eylül’de İstanbul’a yakın Silivri açıklarında 5.9 büyüklüğünde bir deprem olmuştu ve insanlar geçici bir süreliğine sevdiği kişilerle iletişim kuramamışlardı. Uzmanlar normal aramak yerine internet aracılığı ile aramanız daha sağlıklı bir iletişim kuracağından bahsetmişlerdi. Arkadaşlarınız, dostlarınız veya internetten tanıştığınız insanlarla ücretsiz bir sunucu üzerinden nasıl konuşabileceğinizi, oradaki topluluklara nasıl katılabileceğinizi anlatacağım.

Nedir Discord?

Mayıs 2015 tarihinde kurulmuştur. Windows, macOS, Linux, İOS, Android ve internet tarayıcısı üzerinden ulaşabileceğiniz bir uygulamadır. Uygulama fonksiyonları ise; görüntülü konuşma, sesli iletişim, ekran paylaşma gibi fazla fonksiyonları yer almaktadır. Adını ilk defa duyan olabilir çünkü genelde oyun oynayan (gamer) olan arkadaşlarımız kullanıyor. Sonra insanların iletişim kurmak için, toplulukta yer alan insanlar ile tanışmak için, beraber oyun oynarken iletişim kurmak için gibi birçok sebep ile kullanılır discord.

Discord Nasıl Kullanılır?

 • Adım 1 Telefon, bilgisayar, tablet aracılığı ile bağlanarak kullanıcılar ile sohbet edebilirsiniz. İndirmek için buraya tıklayın ve platformunuzu seçin.
 • Adım 2 Kamera, mikrofon, kulaklık ve benzeri ekipmanlarınızı ayarlayın.
 • Adım 3 Bir topluluğa katılın veya kendi topluluğunuzu oluşturun.
 • Adım 4 Arkadaşlarınızı davet edin ve sohbet etmeye başlayın.

Discord bir sunucuya (kendi sunucuları) üzerinden sizlere sohbet etme imkânı sağlıyor. Yani bir sunucu olmadan sohbet etmek imkânsız. Kendiniz bir sunucu oluşturarak arkadaşlarınızı davet edebilir veya başka topluluklara katılabilirsiniz. Keşfet bölümünden müzik topluluklarına, oyun topluluklarına, yazılım geliştirici topluluklarına katılmanız mümkün.

Neden Discord?

Sesli iletişim programları arasında discord diğerlerinden oldukça farklı özelliklere sahip.

 • Performans dostu.
 • İstediğiniz gibi rol verebilme ve oluşturabilme.
 • Sunucuya Bot ekleyebilme.
 • Kolay bir arayüz.
 • Topluluklara katılabilme.
 • Ekran Paylaşabilme

Discord bütün sesli uygulamaların hepsini toplamış diyebiliriz. Skype, TeamSpeak 3, Raidcall sesli iletişim uygulamalarının neredeyse bütün özelliklerini birleştirdiği söylenebilir.

Oyunlarda bir şekilde sesli sohbet rekabetçi oyunlarda konuşabilmek, iletişim kurabilmek oldukça önem kazandı. Oyunlar üzerinden konuşmak bazen sıkıntı çıkarabiliyor. Discord aynı zamanda bas-konuş, ses algılama gibi özellikleri ile avantaj da sağlıyor. Rekabetçi oyunlarda bu oldukça önemli bir detay olarak kabul ediliyor. League of Legends oyunu bir rekabetçi oyun olmasına rağmen 2018 yılında sesli sohbet geldi.

Discord Nitro Nedir?

Discord Nitro

İlk başta Nitro’nun ne olduğunu anlamaya çalışalım. Nitro aylık belli bir ücret ödeyerek bir takım özellikler kullanmanızı sağlar. Bu özellikler;

 • Daha İyi Emojiler: Bu özellik hareketli (gif) olan emojileri kullanmanızı sağlar.
 • Kişisel Profil: Profil Fotoğrafınız hareketli (gif) olarak değiştirmek isterseniz buna olanak sağlıyor.
 • Etiket Numarası Değiştirme: Kayıt olduğunuzda size rastgele bir etiket numarası verilmekte. Bu etiket numarasını istediğiniz gibi değiştirebilme imkanı sunmaktadır.
 • Sunucu Takviyesi: Satın aldığınızda size sunucu takviyesi vermektedir. Bir sunucuya takviye yaparsanız o sunucuda otomatik rol ve bir takviye yaptığınızı gösteren bir görsel verir.
 • Profil Rozeti: Profilinizde abone olduğunuz tarih ve takviye yaptıysanız takviye tarihiniz herkes tarafından görülebilir.
 • Dosya Yükleme Limiti: Dosya yükleme limitiniz 100 MB olur.
 • Go Live: Normal kullanıcılar 1080p yayın açamazken siz açabilirsiniz.

Nitro satın almak zorunda değilsiniz. Ücret ödemeden de bunu alabilirsiniz. Xbox Game Pass 3 aylık ücretsiz veriyor.Kampanyaları takip ederseniz sizlerde ücretsiz Discord Nitro kazanabilirsiniz. Satın almak isterseniz buradan alabilirsiniz.

Discord’da neler yapabilirim?

 • Arkadaş Eklemek
 • Topluluklara Katılmak
 • Sunucuya Bot Eklemek
 • Görüntülü Konuşmak
 • Yayıncı Modunu Kullanmak
 • Beraber Müzik Dinleyebilmek
 • Bağlantılar Ekleyebilmek

Arkadaş Ekleme

Discord Arkadaş Ekleme

Günümüzde çoğu uygulamada olduğu gibi discord kullananlar da arkadaş ekleyebiliyor. Çoğu uygulamada olduğu gibi gif gönderme, emoji gönderme ve dosya gönderme özelliği var.

Arkadaş eklemek için discord ana sayfa bölümünden arkadaşlar bölümüne gidin ve arkadaş ekle bölümünden ekleyin. Arkadaşınızın adını ve etiket numarasını yazmanız gerekiyor. Arkadaş ekle bölümüne XXXX#5789 şeklinde yazıp onu ekleyebilirsiniz.

Topluluklara Katılmak

Discord Keşfet Bölümü

Oldukça geniş ve fazla topluluk sunucuları bulunuyor. İnsanların oluşturduğu topluluklara veya Discord tarafından onaylı partnerlerin topluluklarına gidebilir orada insanlarla sohbet edebilirsiniz. Anime, Oyun, Sinema, Müzik, Yazılım gibi bir çok topluluğun Discord sunucuları bulunuyor. Sizinde ilgili alanınızda yer alan sunucuların birine katılabilirsiniz.

İngilizce ile ilgili pratik yapmak istiyorsanız sohbet olarak topluluklar da bulunmakta. Sohbet ile ilgili topluluklara katılıp orada İngilizce pratik de yapabilirsiniz. Sadece İngilizce olarak düşünmeyin başka diller için de kullanılabilir.

Sunucuya Bot Eklemek

Discord’un bizlere sunduğu en güzel özelliklerden biri de Discord botlar bunlar size sunucunuzu kolayca yönetmenizi, eğlenmenizi, yedeklemeyi ücretsiz ve kolay bir biçimde sağlıyor eğer kodlama bilginiz bulunuyorsa istediğiniz tüm oyunlarla webhooklar ile bağlantı kurarak istediğiniz veriyi aktarabilirsiniz.

Görüntülü Konuşmak

Discord Görüntülü Konuşma

Discord üzerinden görüntülü konuşabilirsiniz. Bunu 2-3 kişi değil daha fazla kişi ile aynı anda discord üzerinden görüşebilme imkanı sağlıyor. Discord’da yer alan oldukça iyi bir özellik.

Yayıncı Modunu Kullanmak

Discord Yayınıcı Modu

Youtube, Twitch, DLive gibi platformlarda yayın yapıyorsanız bu özellik sizin için hayat kurtarıcı olabilir. Canlı yayınlarda kazara gösterilmemesi gereken şeyler gösterilebiliyor. Discord bunu düşünerek mod geliştirmiş ve siz yayın yaparken kişisel bilgileri gizleme, davet bağlantılarını gizleme, sesli bildirimleri devre dışı bırakma, bildirimleri devre dışı bırakma gibi özellikleri kullanıma sunuyor.

Beraber Müzik Dinleyebilme

 

 

 

Discord Müzik Göstergesi

Discord’da yer alan özelliklerden en sevileni arkadaşlarınız ile beraber müzik dinleyebilmektir. Arkadaşlarınız ile Spotify aracılığıyla beraber müzik dinleyebilmek. Arkadaşınız şarkıyı değiştirdiğinde sizde de değiştirmektedir. Spotify kullanırken müzik dinlerseniz de isminizin yanında küçük simge çıkıyor ve insanlar profilinze girdiğinde hangi müziği dinlediğiniz, kaçıncı saniyesinde olduğunuz gibi bilgileri göstermektedir.

 

Bağlantılar Ekleyebilme

Discord Bağlantılar

Discord kullanarak Youtube, Twitch, Spotify, Steam, Xbox, Facebook, Twitter, Reddit gibi uygulamaları bağlayabilmek mümkün. İnsanlar profilinize baktığında tercihinize bağlı olarak onlara bağlantılarınızı gösterebilir veya gizleyebilirsiniz.

Discord nedir nasıl kullanılır? nedir Discord? gibi sorularınız için rehber hazırladık. Bir şekilde yararlandığınızı ümit ediyoruz. Sizin de bu tarz kullandığınız uygulamalar varsa yorumlarınızı ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı asla unutmayın ve daha fazla böyle rehberler için bizi takip etmekten çekinmeyin.

Yorum Yap

Yorum Yap