İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim
  3. Albino Nedir?

Albino Nedir?

Albino Göz

Ülkemizde ve dünyada bir hastalık olan albino veya diğer adıyla albinizm bahsedeceğiz. Öncelikle bu hastalığa sahip olan kişiler toplumda ilgi çekici ve diğer insanlardan değişik olduğunu biliyoruz. İnsanlarımız hastalığın etkilerini sadece saç ve ten renginin beyaza yakın olması veya beyazlaması olarak biliniyor. Ayrıca bu bilgiyi çoğu kişi bilmediğine eminiz akvaryum balıklarında da görünmektedir. Bir kısmını biliyorlar dersek yalan olmaz aslında. Hastalığa sahip olan kişilerde fark etmediğiniz bilgileri bu yazımızda sizin için albino veya diğer adıyla albinizm hastalığını araştırdık ve makale yapmaya karar verdik.

 

Hastalığını kimler taşıyor olabilir?

Albino nedir

Albinizm derneğinden referans alarak dünya ortalamasına göre, bir toplulukta yaklaşık 1/17.000 insanda Albinizm görülmektedir. Ülkemiz nüfusuna oranladığımızda, ülkemizde 3000-4000 kişinin albinizmden etkilenmiş olabileceği varsayılmaktadır. Ortalama her 70 kişiden biri Albinizm geni taşıyıcısıdır. Albinizm, her ırktan insanı ve dünya üzerindeki tüm canlıları etkilemektedir. Bir kişinin hastalığa sahip olması için hem anne hemde babanın “Albino Gen Taşıyıcısı” olması gerekmektedir.

 

Albino hastası olan kişilerdeki sağlık sorunları nelerdir?

  • Ciltlerinin hassas olması:  Albino hastalığına sahip olmayan insanlar güneşe çıktıklarında bronzlaşırlar ve ciltlerine hiçbir şey olmaz. Fakat hastalığa sahip olan kişilerin cildi güneşe maruz kaldığında cilt kızarıklığı, su toplama gibi sorunlar yaşanabiliyor bu yüzden sürekli güneş kremi kullanmak zorunda kalıyorlar.
  • Fotofobi rahatsızlığı: Bu rahatsızlığı sahip olan  hastaları örnek verirsek daha iyi olabilir. Örneğin karanlıkta yürüyorsunuz karşıdan bir araba geldiğini düşünelim.Akşam vakti karanlık bir sokakta yürüyorken karşınızdan araç geliyor ve gözleriniz kamaşıyor. Bu hastalığa sahip olanlarda sizinkilerden daha fazla kamaşma oranına sahip ve geçici körlük yaşabilmekteler.
  • Detaylı okuyamamak ve derinlik algısı: Gözlerinde sorun olduğu için bu hastalığa sahip olan kişiler bizim gibi bir bakışta detaylı okuyamıyorlar. Aynı zamanda derinlik algıları da bu hastalıktan dolayı bozuk diyebiliriz. Mesela hastalığa sahip olan biri gözlük yardımı ile kağıttan okuyacağı bir şeyi bizim kadar sağlıklı okuyabilir.
  • Görme kaybı: Bu hastalığa sahip olan kişilerde melanin pigmentinden dolayı görme kaybı yaşamaktadırlar. Ayrıca hastalığa sahip olan insanlar genellikle astigmattır.
Yorum Yap

Yorum Yap