İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. 5G Nedir? 5G Teknolojisi Nedir? İşte Bütün Ayrıntıları!

5G Nedir? 5G Teknolojisi Nedir? İşte Bütün Ayrıntıları!

5G Teknolojisi

Ülkemizde daha 2016 yılında operatörler tarafından hizmete açılan 4.5G kullanılırken 5G haberleri gelmeye başladı. 4.5G kullanan birisi ortalama 7-12 Mbps hız alıyorken 5G teknolojisi ile neredeyse bin kat daha hızlı. Teknolojinin hızla ilerlemesinden dolayı daha hâlâ 4.5G yeni adapte olmuşken 5G ile ilgili çalışmalar başladı. 5G nedir ile ilgili detaylı yazımıza isterseniz başlayalım.

 

 5G Nedir?

5G Resim

Tam adı 5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti kullandığımız internet hızı şu an günümüzde 4.5G hızına göre 100 katı çalışıyor. Yani günümüzde asıl hızı ve verimi tam olarak kullanılmıyor. 5G hızı maksimum 10 gigabite çıkabiliyor fakat evler, duvarlar, yani sinyali engelleyecek engeller maximum hıza çıkmamızı engelleyecektir. Sadece mobil internet hızı olarak düşünürsek çok yanlış olur. Nesnelerin birbirleri ile iletişim kurmasını sağlayacak olan teknoloji alt yapısı 5G ile geliyor. Bu işlevini yaparken günlük hayatta kullandığımız cep telefonları gibi radyo dalgalarıyla dağıtılacak. 4.5G de kullandığımız büyük verici kuleleri yerine küçük mobil kuleler kullanacak. Böylece şehrin merkezinde büyük kuleler yerine küçük vericiler ile görüntü kirliğinin de önüne geçecek. Bu teknoloji ile otonom (Akıllı araçlar) birbirleri ile konuşabilecek, Rusya’da olan bir cerrah bilgisayar yardımı ile 5G teknolojisini kullanarak uzaktan robotlar ile ameliyat yapabilir, eğitim ve eğlence sektöründe kullanılabilir, iş yerleri kontrol amaçlı kullanılabilir yani aklınıza gelebilecek her yerde aslında kullanılabilir.

 

Diğer nesiller;

  • 1G, 5110, 3210 gibi ilk cep telefonu modellerinde kullanılıyordu.
  • 2G, dijital cep telefonu teknolojileriyle hayatımıza girdi.
  • 3G, saniyede 200 kilobaytlık veri alışverişi sağlıyordu.
  • 4G ve 4.5G ise şu an cep telefonlarımızda kullandığımız mobil veri şebekesini ifade ediyor.

 

5G Çalışma Prensibi Nelerdir?

Milimetrik Dalga

5G Milimetrik Dalga

Evlerimizde akıllı telefonlarınızın ve diğer elektronik cihazlarınızın yoğunlaştığı frekans. Taşıyıcılar, radyo frekansı spektrumunda sıkıştırabildikleri veri bitlerinin miktarıyla sınırlıdır. Daha fazla cihaz ve kişi arttıkça, mevcut altyapıyla daha yavaş hizmetler ve kesilen bağlantılar göreceğiz. Araştırmacılar, 30GHz ile 300GHz arasında kalan daha kısa milimetrelik dalgalara geçişin uygulanabilirliğini araştırıyorlar.Aslında 4.G ve 4.5G de kullanıyoruz bunu. Mesela araba ile yola çıktınız ama yol 2 şerit ve yavaş ilerlemekte. 5G ile bu 2 şeritli yol 5 şeritli oluyor ve herkes kendi yolunda sorunsuzca seyahat ediyor. Yani aslında bant kullandığımız aletlerin bant genişliğini arttırıyor.

Küçük Hücreler

5G Küçük Hücreler

Günümüzün kablosuz ağları, sinyallerini uzun mesafelerde yayımlamak için büyük, yüksek güçlü hücre kulelerine güveniyor, ancak daha yüksek frekanslı milimetre dalgalarının engellerden geçerken daha zor zaman geçirdiğini, yani birinin arkasından geçerseniz sinyalinizi kaybedeceğinizi unutmayın. Küçük Hücre Ağları, bu sorunu binlerce düşük güçlü mini baz hücre istasyonunu kullanarak çözecektir. 4G ve 4.5G kullanmamızı sağlayan büyük verici kuleleri yerine 5G ile daha küçük olacak. Trafik lambalarında, çöp kutularında gibi aslında aklınıza gelebilecek her yerde olabilir.

 

Kitlesel MIMO

5G Kitlesel MIMO

Çoklu Giriş Çoklu Çıkış veya MIMO. Günümüzün 4G baz istasyonları, tüm hücresel trafiği engelleyen yaklaşık bir düzine anten bağlantı noktasına sahiptir, ancak büyük MIMO istasyonları yaklaşık 100 bağlantı noktasını destekleyebilir. Bu, günümüz ağlarının kapasitesini 22 kat veya daha fazla arttırabilir.

Hüzmeleme

5G Hüzmeleme

Hüzmeleme, hücresel trafik sinyalleri için bir trafik sinyalizasyon sistemi gibidir. Her yönde yayın yapmak yerine, bir baz istasyonunun belirli bir kullanıcıya odaklanmış bir veri akışı göndermesine izin verir. Bu hassasiyet, paraziti önler ve çok daha etkilidir. Bu, istasyonların aynı anda daha fazla gelen ve giden veri akışını işleyebileceği anlamına gelir.

 

Tam Dublex

Daha önce bir telsiz kullandıysanız, iletişim kurmak için sırayla konuşmanız ve dinlemeniz gerektiğini bilirsiniz. Günümüzün hücresel baz istasyonları, tamamen aynı tutuşa sahiptir: temel bir anten, bir seferde yalnızca bir iş yapabilir, ister iletir ister alır. Bunun nedeni, karşılıklılık adı verilen bir ilke, radyo dalgalarının aynı frekans boyunca ileri ve geri gitme eğilimidir. Bunu anlamak için radyo dalgasını veri yüklü bir tren gibi düşünmek yardımcı olur. Yolculuk frekansı tren yolu gibidir. Aynı yolda ters yöne gitmeye çalışan ikinci bir tren varsa, biraz parazit yaşarsınız. Şimdiye kadar, çözüm, trenlerin sırayla hareket etmesini sağlamak ya da karşılıklılık etrafında çalışarak işleri daha verimli hale getirebileceğiniz tüm trenleri farklı frekanslara koymaktı. Bu sorun araştırmacılar tarafından çözüldü ve artık nesneler için olacak iki otonom araba birbirleri ile konuşabilecek ve birbirlerine veri gönderebilecekler.

 

Bazı Haberler

Uzaktan Ameliyat

 

2019 yılında Çin’de bir havan üzerinde 5G Teknolojisinden faydalanarak uzaktan robotik kollar kullanarak ameliyat ediliyor ve operasyon başarı ile sonuçlanıyor. İlerleyen yıllarda insanlar için kullanılması ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Ayrıca 5G Nedir sorusuna da çok güzel bir cevap niteliğinde bu video.

5G Standardını Yaratan Türk: “Prof. Dr. Erdal Arıkan”

Huawei kurucusu tarafından ödül alan Erkan Arıkan

İstanbul’daki Huawei Ar-Ge Merkezi, şirketin Ar-Ge merkezleri arasında 170 milyon dolardan fazla yatırımla Çin’den sonra ikinci en büyük yazılım geliştirme merkezi haline geldi. Sade yapısı nedeniyle, “Kutupsal kodlar” ın, fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağı olarak tanımlanan “nesnelerin internet” ve 5G’nin getireceği yeni hizmetlerde de kullanılması söz konusu olacak. Her cep telefonunda Türk imzası olacak. Arıkan’ın yaptığı çalışmaların 5G teknolojileri adına çığır açacağını ifade eden Guo, aynı zamanda bu çalışmanın 5G’nin standartlarını belirleyeceğini kaydetti.

Hız Karşılaştırması

Hız karşılaştırması yapan bir youtube içerik üreticisi karşılaştırıyor. Video’yu izleyerek hız karşılaştırmasına bakabilirsiniz.

 

İngilitere’de Covid-19 yayıyor iddası üstüne baz istasyonu yakılması

İngiltere’de bir kesim 5G baz istasyonları Covid-19 yayıyor gerekçesi ile ateşe verdiler. Sosyal medyada ortaya kimin attığı belli olmayan bir teoriye inanan bir kesim bu teknoloji istemediklerini, gereksiz ilgi gördüğünü ve ülkede bunların olmaması gerektiğini savunuyorlar. Sağlık otoriteleri ve hükûmet reddediyor. İngiltere’de kabine faaliyetlerinin koordinasyonundan sorumlu Bakan Michael Gove bu yöndeki bir soru üzerine “Bu sadece bir saçmalık, hem de tehlikeli bir saçmalık” diye konuştu.

 

Artık teknoloji eski zamanlara göre çok hızlı gelişiyor ve gelişmeye de devam ediyor. 5G 2024 yılında mobil cihazlarda kullanımı %15 olarak tahmin ediliyor. Türkiye’de Haziran 2020 yılında hazır olması ve ilk test İstanbul Havalimanında yapılacak. Teknoloji’nin bu denli gelişmesi herkes için heyecan verici değil mi? Daha fazla bilgi almak isterseniz Türk Telekom tarafından çıkarılan 5G Beyaz Kitap adlı kitabını satın alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap