İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. 3 Boyutlu Yazıcı Nedir?

3 Boyutlu Yazıcı Nedir?


Günümüzde teknoloji oldukça hızlı gelişiyor ve gelişmeye devam ediyor. Eskiden yazıcılar sadece bir belge çıkartmak veya onu kopyalamak için kullanırken günümüzde daha farklı kullanılıyor dersek yalan söylemiş olmayız. Bu yazımız da 3 Boyutlu Yazıcı hakkında siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye çalıştım. Daha fazla beklemeden başlayalım!

3 Boyutlu Yazıcılar

3 Boyutlu Yazıcı Nedir?

Öncelikle 3 Boyutlu Yazıcı denilince öyle karmaşık bir şekil veya düzen gelmesin. Oldukça basit ve genelde sade bir tasarımı olan yazıcılar aklınıza gelebilecek her türlü şeyi yapabilirsiniz. Bilgisayar ortamında yazılım sayesinde aklınızdaki bir ürün veya cisim prototipleştirilebilir, kendi ürününüzü oluşturabilir, bir cisim tarayıp çıktısını alabilirsiniz. Anlayacağınız 3 Boyutlu Yazıcı neredeyse her alanda kullanabilirsiniz. Günümüz ev tipi yazıcılar ortalama ₺3.000 ile ₺25.000 arası fiyat değişikliği göstermektedirler.

 

3 Boyutlu Yazıcılar Hangi Programları kullanır?

3 Boyutlu Yazıcıların çalışabilmesi için yazılım ortamında 3 boyutlu model tasarımına ihtiyacımız var. Bunlardan bazıları AutoCAD, Solidworks, 3DsMax gibi yani bilgisayar destekli tasarım programı ile tasarlanmalıdır. “.stl” uzantısında dışa aktarılıyor ve bu uzantı ile dosya algılama, baskı işlemleri gerçekleşiyor.

3 Boyutlu Yazıcılar aktif olarak hangi sektörlerde kullanılıyor?

Aklınıza gelemeyecek yerlerde kullanılıyor yoksa inanmadınız mı? Çikolata üreten 3 Boyutlu Yazıcılar var arkadaşlar yani gıda sektöründe kullanılıyor. Gelecekte gıda problemini çözmesi de hedefleniyor ayrıca bunun için çalışmalar hala devam ediliyor.

Medikal sektöründe de gelişmeler fazlasıyla olumlu. Hastalara özel anatomi modelleri ve protezler gibi çözümler için kullanılıyor. Organ bile yapılıyor belki şaşıracaksınız ama üretiliyor. Hollanda’da 23 yaşındaki bir hastanın kafatası ona özel yazıcı ile üretilmiş kafatası ile değiştiriliyor ve operasyon sonrasında olumlu tepkiler aldığı bildiriliyor.

Ev veya tekne yapabilirsiniz. Maliyet konusunda maalesef bir bilgim yok fakat ev veya tekne yapan insanlar var.

3 Boyutlu Yazıcı çeşitleri nelerdir?

  • Stereolithography (SLA) Teknolojisi
  • Digital Light Processing (DLP) Teknolojisi
  • Fused Deposition Modelling (FDM) Teknolojisi
  • Selective Laser Sintering (SLS) Teknolojisi
  • SLM (Selective Laser Melting) Teknolojisi
  • ElectronBeam Melting (EBM) Teknolojisi
  • Laminated Object Manufacturing (LOM) Teknolojisi

 

Bonus olarak size bir teknoloji kanalı önermek istiyorum. Yaptığı değişik şeyler ile dikkatinizi çekebilir. Buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap